Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Sağlık Meslekleri / Ağız ve Diş Sağlığı Teknikeri

Ağız ve Diş Sağlığı Teknikeri

Ağız ve Diş Sağlığı Teknikeri; diş ünitelerini muayene ve diğer işlemlere hazır hale getiren, kullanılan malzemelerden sorumlu sağlık meslek mensubudur.

Ağız ve Diş Sağlığı Teknikerleri, hasta kabulü ve muayenesi sırasında Diş Hekimliği Klinik Yardımcısı olmasının yanında diş hekiminin uygulayacağı; tedavi şekline göre gerekli malzemeleri temini ile birlikte malzemeleri hazırlayarak tedavi işlemleri esnasında tedaviyi yürüten diş hekimine yardımcı olmaktadır. ADS Teknikeri, ağız ve diş sağlığı kliniğinde; tedavi ve sarf malzemelerin tedariği ve kontrolü ile birlikte ön yıkama, yüzey dezenfeksiyon ve sterilizasyonunu gerçekleştirmektedir.

Koruyucu diş hekimliği uygulamalarında diş hekimine yardımcı olan Ağız ve Diş Sağlığı Teknikerleri; Meslek Yüksekokullarında Ağız ve Diş Sağlığı Programı okuyarak iki yıl süren ön lisans seviyesinde eğitimin yanı sıra; program boyunca öğrenciler konunun uzmanı diş hekimliği fakültelerinin öğretim üyeleri tarafından eğitimlerinin yanında ağız ve diş sağlığı teknikerliği mesleğini icra edebilmeleri için; gerekli bilgi ve donanımı ile birlikte diş hekimliği kliniğinin uygun şekilde yürütülmesi için bilimsel açıdan donanımlı ve gerekli eğitim ve beceri düzeyine sahip olarak mezun olmaktadır.

Programdan mezun olanlar ağız ve diş sağlığı merkezleri, kamu ve özel hastanelerin diş sağlığı ile ilgili birimleri başta olmak üzere; diş laboratuvarları, ağız ve diş sağlığı klinikleri ile teknik donanım sağlayan diş hekimi muayenehanelerinde klinik yardımcısı olarak çalışabilmelerinin yanı sıra; toplumun değişen gereksinimleri ile beraber bilgi ve beceriler doğrultusunda bilgilerini tam olarak kullanabilecekleri sağlık alanında iş ve aktivite alanları bulunmaktadır.

Ağız ve Diş Sağlığı Teknikeri

Ağız ve Diş Sağlığı Teknikerliği KPSS Atama Puanları

Ağız ve Diş Sağlığı Teknikerliği KPSS Atama Puanları Nisan 2020 tarihinde Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan alımlarda; KPSSP93 puan türü ve 3011 nitelik kodu ile Ağız ve Diş Sağlığı, Diş Hekimliği-Hijyen, Diş Teknik Sekreterliği önlisans programlarının birinden mezun olan 91 Ağız ve Diş Sağlığı Teknikeri alımı gerçekleşmiştir.

Ağız ve Diş Sağlığı Teknikerliği sıralama, atamaların nasıl olduğu, kadro sayısının kaç olduğu ve taban puanları kaç puan ile kapattığı ilgili www.siralama.net adlı internet sitesinden ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Tıbbi Laboratuvar Teknisyeni

Tıbbi Laboratuvar Teknisyeni

Tıbbi Laboratuvar Teknisyeni, sağlık kurumları bünyesindeki tanı ve tedavi laboratuvarlarında; hekimlerin gerekli gördüğü tıbbi analizleri …

Bir cevap yazın