Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Sağlık Meslekleri / Acil Tıp Teknisyeni

Acil Tıp Teknisyeni

Acil Tıp TeknisyeniATT; genel olarak Acil Tıp Hizmetleri veren Sağlık Meslek Liseleri‘nden mezun olan sağlık meslek çalışanlarıdır.

Acil tıp teknisyenleri, birçok ülkede belirlenmiş protokoller kapsam ve kurallara uygun olarak acil aramalara yanıt verme, bazı tıbbi müdahalele ve hastaneye hasta ulaştırma görevlerini gerçekleştirmektedir.

ATT; ambulanslarda gönüllü veya ücretli olarak, teknik kurtarma ekiplerinin üyesi olarak ya da polis ve itfaiye gibi bağlaşık ekiplerin eşliğinde hizmet verebilmektedir. ATT‘ler hasta durumunu değerlendirme ile tıbbi bakım için hastanın uygun bir yere aktarılması sırasında yeterli nefes, solunum yolunun korunması ve kardiyovasküler dolaşımı sağlama gibi gerekli acil tıbbi müdahaleleri gerçekleştirmektedir. Acil tıp teknisyenlerinin uyguladığı müdahaleler arasında kardiyopulmoner resüsitasyon adı verilen kalp masajı, defibrilatör cihazı ile defibrilasyon uygulaması, dış kanama kontrolü, şok, omurga hasarının önlemesi için vücudu hareketsizleştirmenin yanı sıra kemik kırıklarını sabitleme müdahalelerini uygulamaktadır. Acil Tıp Teknisyenleri, beraber çalıştığı hekim ve/veya Ambulans ve Acil Bakım Teknikerleri’nin talimatı ya da onayı ile temel eğitim programı ve akış şemalarına uygun olarak; görev, yetki ve sorumlulukları 26 Mart 2009 tarih ve 27181 sayılı Resmi Gazete‘de belirlenmiştir.

Acil Tıp Teknisyeni

Acil Tıp Teknisyenliği Görevleri
 • İntravenöz girişim
 • Hastaneye ulaşıncaya kadar, kabul edilen acil ilaçları ve sıvıları kullanma
 • Oksijen uygulaması
 • Endo-trakeal entübasyon uygulaması
 • Kardiyo-pulmoner resüsitasyon ve defibrilasyon
 • Travma stabilizasyonu yaparak hastanın nakile hazır hale gelmesi
 • Uygun taşıma tekniklerini bilme ve uygulama
 • Monitörizasyon ve defibrilasyon uygulama
 • Kırık, çıkık ve burkulmalarda stabilizasyonu
 • Yara kapatma ve basit kanama kontrolü
 • Acil doğum durumunda doğum eylemine yardımcı olma

Acil Tıp Teknisyenleri yetkilerini hastane öncesi alanlarda görev yapan Hekimli ve Ambulans ve Acil Bakım Teknikerli ambulanslar ve acil sağlık araçları, Hekim veya AABT bulunmayan nakil ambulansları ile görev yaparken, temel eğitim programını tamamladıktan sonra sunulan akış şemalarına göre uygulayabilmektedir. Yetkileri ambulans ve acil sağlık araçları dışında, hekimin yazılı veya sözlü talimatı ve onayı olmadan kullanamamaktadır.

ATT bölümleri Milli Eğtitim Bakanlığı‘nın yaptığı değişiklikle Sağlık Meslek LisesiMesleki ve Teknik Anadolu LisesiMTAL” adı altında birleştirilerek Acil Tıp Teknisyenliği bölümleri kapatılmıştır. Günümüzde aktif olarak Acil Tıp Teknisyeni yetiştirilmemekle birlikte Acil Tıp Teknisyenliği bölümü bulunmamaktadır. Sağlık Meslek Liseleri‘nde son olarak Acil Tıp Teknisyenliği mezunları 2017 yılında olmuştur.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Odyolog

Odyolog

Odyolog, sağlıklı bireylerin işitme ve denge kontrolleri ile işitme bozukluğunun önlenmesi için çalışmalar yapan ve …

Bir cevap yazın