Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Ana Sayfa / Sağlık Müzeleri / ABD Ulusal Sağlık ve Tıp Müzesi

ABD Ulusal Sağlık ve Tıp Müzesi

ABD Ulusal Sağlık ve Tıp Müzesi, National Museum of Health and Medicine; Amerikan İç Savaşı sırasında, travma ve patoloji ile ilgili araştırma için örnek ve eserlerin toplandığı Ordu Tıp Müzesi olarak 1862 yılında Maryland Eyaletinde kurulmuştur.

General bir cerrah olan William Alexander Hammond; askeri tıp ve cerrahi araştırmalar için savaş sahası içinde çalışan doktorlardan insan vücudundan çıkarılan mermi ve yabancı cisimlerle birlikte hastalıklı anatomi örneklerinin toplanması ve incelenmesini sağlamak için Ordu Tıp Müzesini kurmuştur. Savaş sırasında Orta Atlantik ve Birlik Ordusu’nda bulunan tuğgeneral bir cerrah olan John Hill Brinton, ateşli silah yaralanmalarının yanı sıra ampütasyon ve diğer cerrahi işlemlerin sonuçları ile yaralı askerlerin fotoğraflarını çekerek savaş sonrası general cerrah  Hammond tarafından müzenin ilk küratörü olarak atanmıştır. Savaş sırasında müze için toplanan bilgiler; 1870 ile 1883 yılları arasında yayınlanan “İsyan Savaşının Tıbbi ve Cerrahi Tarihi“nin altı cildinde derlenmiştir.

Müze, 20. yüzyılın başlarına kadar çeşitli tıbbi araştırmaların yanı sıra; fotomikrografik tekniklere öncülük ederek, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi‘nin temelini oluşturan bir kütüphane ve kataloglama sistemi oluşturulmuştur. Müze, daha sonra bulaşıcı hastalıklarla ilgili araştırmalara yönlendirilmiş; sarı humma, tifo üzerine araştırmalara önemli katkılarda bulunarak, I. Dünya Savaşı sırasında, cinsel yolla bulaşan hastalıklarla mücadele için aşılar ve sağlık eğitimi kampanyaları yürütmüştür.

National Museum of Health and Medicine

Ulusal Sağlık ve Tıp Müzesi

Müze, II. Dünya Savaşı sırasında, araştırmalarını daha fazla patolojiye odaklanmasının ardından 1946 – 1949 yılları arasında ABD Silahlı Kuvvetler Patoloji Enstitüsü – AFIP‘e dönüşen Ordu Patoloji Enstitüsü – AIP‘in bir bölümü haline getirilerek, kütüphanesi ile arşivlerinin bir bölümü ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi‘ne aktarılmıştır. Ordu Tıp Müzesi; 1949 yılında AFIP Tıp Müzesi, 1974 yılında Silahlı Kuvvetler Tıp Müzesi ve 1989 yılında da Ulusal Sağlık ve Tıp Müzesi adını almıştır.

2011 yılına kadar Maryland Eyaleti, Bethesda‘da Walter Reed Ordu Tıp Merkezi‘nin kampüsünde bulunan Ulusal Sağlık ve Tıp Müzesi; daha sonra Silver Spring‘e taşınarak ABD Ordusu Tıbbi Araştırma ve Geliştirme Müdürlüğünün bir parçası olmuştur.

Ulusal Sağlık ve Tıp Müzesi; 23 Ağustos 2015 tarihinde Savunma Sağlık Kurumu Araştırma ve Geliştirme Müdürlüğü bünyesine geçmiştir. Müze, halka açık sergi ve programları ile resmi ve yapılandırılmış öğrenim için forumların yanı sıra; askeri tıbbın etkisini koruma ve keşfetme misyonu ile kuruluşundan günümüze her büyük ABD savaşlarını içermektedir.

ABD Ulusal Sağlık ve Tıp Müzesi, kuruluş amacı görevleri arasında; askeri ve sivil tıp tarihinin, araştırılması ve ilerlemesine katkı sağlayacak birinci sınıf koleksiyonlarla, dijital teknoloji aracılığıyla korumak, halkın katılımıyla ilham vererek bilgilendirmeyi kendine vizyon edinmiştir. Savaşta yaralı bakımı, travmatik beyin hasarları, aşı geliştirme tarihi ve adli kimlik belirleme tekniklerine kadar çeşitli konularda bilgi sahibi olmak için müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

İletişim

Adres: 2500 Linden Lane Silver Spring, MD 20910

Telefon: 301 319-3300

Genel Programlar: 301 319-3303

Turlar: 301 319-3312

E-Posta: Medical-Museum@mail.mil

Web: www.medicalmuseum.mil

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Hafsa Sultan Darüşşifası Tıp Tarihi Müzesi

Hafsa Sultan Şifahanesi Tıp Tarihi Müzesi

Hafsa Sultan Şifahanesi Tıp Tarihi Müzesi; Celal Bayar Üniversitesi bünyesinde 30 Kasım 2013 tarihinde Manisa‘da …

Bir cevap yazın